Nublu 151

Midnight & 2am

Ilhan Ersahin - Dave Harrington - Kenny Wollesen 

Ticket

8pm (show 8:30pm)

MundosMusic Presents:

The Blue Dahlia and Alexia Bomtempo in a doubleheader trilingual evening of internatioanl danceable music

Ticket

 

7:30pm (8pm Show) Star Kitchen

ft. Marc Brownstein, Danny Mayer, Marlon Lewis, & Rob Marshcher

with James Casey & Natalie Cressman

Ticket

11pm Higgins, Dario Dee, Havony

Ticket

Studio 151 (2nd Floor)

8pm Idil Mese // Abhilasha

Ticket

TBA

8pm Danton Boller Quintet 

w/ John Ellis - Saxophone

Tadataka Unno - Rhodes

Jeremy Wilms - Guitar

Josh Roberts - Drums

Ticket

10pm & Midnight (Doors 9pm)

Producer Mondays with Ray Angry and The Council of Goldfinger

Ticket

10pm & Midnight

Ilhan Ersahin, Josh Werner, & Stephane San Juan 

Ticket

7pm Doors (8pm Show)

Brooklyn Raga Massive Presents

Out of the Woods: Samita Sinha

9pm-10pm BRM Jam Session

Ticket 

10:30pm Gene Lake

ft Gene Lake - Drums

Federico Gonzalez Pena - Keys

Fima Ephron - Bass

Alfredo Cohen - Sax/Ewi

Ticket 

Nublu 62

10pm

Sleepy & Boo

Nordvolk

Aquariox

Alejandro Ortiz 

9pm

Casino Grande 

 

10pm - 4am

Night and the City Presents:

”Veronika’s Birthday Bash!”

Steven letigre (Liger House)

Veep Reekins (70s, 80s, 90s)

 

10pm - 4am

Fear and Loathing on Ave C

10pm: "the Acute"

DJ Jams Bond

10pm Vinyl Only!

”The Presser Invitational”

"Musical Monday with Mystic Sound in Session alongside Troy "Mobius" Simms (Lee Scratch Perry) on Sax, Roots and Culture Selections Ina Heavy Dub wise style"

9pm

Yes we're open!

9pm & 11pm (Doors 8:30pm)

Forro at Nublu

DJ Greg Caz spins Brazilian tracks

8pm 

Cold Brew

Ben, Blue and The Bear

Morgan Keller

NUBLU 151 PAST SHOWS

Thursday
March
21

8pm & 9:30pm (2 Sets)

LPR Presents: Sun of Goldfinger 

w/ David Torn

Tim Berne

Ches Smith

Ticket

Wednesday
March
20

7pm Doors (8pm Show) 

J.E.D.I. (Jazz. Electronic. Dance. Improvised.) ft Aaron Johnston, Marc Brownstein, Aron Magner Special Guests:  DJ Logic, Avi Bortnick (Scofield Uberjam), w/ Escaper Ticket

11pm Thor De Force 

w/ Thor Madsen, Jonathan Maron, Avi Bortnick, Dana Murray 

Ticket

Tuesday
March
19

8pm - 2am Stay Cool & Inner Ocean Records Present:

Illa J/ Devin Tracy/ With Braxton Cook

Family Affair Volume 2

Ft. DJs G Mills, Athena Koumis, Amarachi Nwosu, seangran

Ticket

Studio 151 (2nd Floor) 

8:30pm: The Comet Is Coming Record Release Party!

Monday
March
18

8pm Barabas Lorinc Solo

9pm Barabas Lorinc and Band

Barabas Lorinc - Trumpet

Paul Armstrong - Keyboards

Rene Ferrer - Bass

Luca Bertaglia - Drums

Ticket

10pm & Midnight Producer Mondays with Ray Angry and The Council of Goldfinger, Spinning Frei Speech & Co. Ticket

Sunday
March
17

TBA

Saturday
March
16

8pm Woolly Mammals

(8:50pm) Andrew DiMarzo

(9:45pm) Dan Saulpaugh

Ticket

11pm Brian Jackson 

Plays songs from the Gil Scott-Heron/ Brian Jackson songbook Ticket

1am Ilhan Ersahin, Josh Werner, Stephane San Juan, & Daniel Jodocy Ticket

Friday
March
15

8pm

E.R.'s Latin Soul Party

Free

11pm

Hamam Series Vol 8

DJ Afyonbando + Guests

Ticket

Thursday
March
14

8pm - Will Butler (Arcade Fire!)

9pm - Hearing ThingsRecord Release ft Matt Bauder, JP Schlegelmilch, Vinnie Sperrazza, Ava Mendoza, Jonathan Lam, Elizabeth Pupo-Walker 

10pm - Night Sax Stuart D. Bogie, Dave Harrington, Phil Weinrobe Ticket

11pm - Funky People Presents: Life On Planets Ticket

Wednesday
March
13

9pm 

SIRINTIP

10:30pm 

EMAR

Midnight

Bradley Miller Band

Ticket 

Tuesday
March
12

9pm New Vague City Presents: Ars Magna

Death By Piano - Synth Duo 

Tim Wheeler - Guitar

Marla Tuner - Drum & Vox

El Freeko - Eurorack

KiNo - Vox & Bass

Ketikartveli - Art

Synaesthetic - Synthesis

Ticket

Monday
March
11

10pm & Midnight (Doors 9pm)

Producer Mondays with Ray Angry and The Council of Goldfinger

Ticket

Sunday
March
10

TBA

Saturday
March
09

9pm PR, PARTY REBUILD 

(A Fundraiser for Puerto Rico)

Live Music: La Bruja, Oveous, + SG, DJs: Tony Touch, George Nenadich, Nickodemus, Ino 

Raffles by: Shepard Fairey (OBEY), Danny Hastings, Chi Modu (Uncategorized), Wonderwheel Recordings, & more! $20 Suggested donation (Profits go to AAA, Project Refuge PR, & NYDIS) Ticket

Friday
March
08

(7:30pm Doors/8pm Show)

Gnarbot

Nate Wood "four"

Ticket

 

10pm - 4am

Say She She 

w/ ARMO (Record Release) + Ghost Funk Orchestra 

DJs Josh Styles & Sophie Thunder

Ticket

Thursday
March
07

7pm Doors (8pm Show)

Brooklyn Raga Massive Presents

Out of the Woods: Samita Sinha

9pm-10pm BRM Jam Session

Ticket 

10:30pm Gene Lake

ft Gene Lake - Drums

Federico Gonzalez Pena - Keys

Fima Ephron - Bass

Alfredo Cohen - Sax/Ewi

Ticket 

Wednesday
March
06

10pm & Midnight

Ilhan Ersahin, Josh Werner, & Stephane San Juan 

Ticket

Monday
March
04

8pm Danton Boller Quintet 

w/ John Ellis - Saxophone

Tadataka Unno - Rhodes

Jeremy Wilms - Guitar

Josh Roberts - Drums

Ticket

10pm & Midnight (Doors 9pm)

Producer Mondays with Ray Angry and The Council of Goldfinger

Ticket

Sunday
March
03

TBA

Saturday
March
02

7:30pm (8pm Show) Star Kitchen

ft. Marc Brownstein, Danny Mayer, Marlon Lewis, & Rob Marshcher

with James Casey & Natalie Cressman

Ticket

11pm Higgins, Dario Dee, Havony

Ticket

Studio 151 (2nd Floor)

8pm Idil Mese // Abhilasha

Ticket

Friday
March
01

Midnight & 2am

Ilhan Ersahin - Dave Harrington - Kenny Wollesen 

Ticket

8pm (show 8:30pm)

MundosMusic Presents:

The Blue Dahlia and Alexia Bomtempo in a doubleheader trilingual evening of internatioanl danceable music

Ticket

 

Thursday
February
28

9pm (Doors 8pm) Tahira Clayton, Album Release Party! 

Ticket

11pm Shardik, Matt Hollenberg Trio, Kilter, Laurent David, Kenny Grohowski and Ed Rosenberg, Destroy Erase Improvise with John Bendy

Ticket

Studio 151 (2nd Floor):

8:30pm Sound Mind Collective: Social Club! DJ Xpect

Wednesday
February
27

8pm James Brandon Lewis "An Unruly Manifesto" Ft. Jaimie Branch, Luke Steward, Anthony Pirog, Warren Trae Crudup III, OS: Val Jeanty Ticket

11pm George Spanos "Reflections" ft Juini Booth, Leo Genovese, Lawrence Clark

1am SPACEPILOT ft. Brahim Fribgane & Hans Tammen, Elias Meister, Leo Genovese, Joe Hertenstein Ticket

Tuesday
February
26

8pm

LayeRhythm

A Jam Session of Music & Dance

Hosted by Malik Work

Ticket

Monday
February
25

8:30pm

Malick Koly and Kounadya 

 

10pm & Midnight (Doors 9pm)

Producer Mondays with Ray Angry 

and The Council of Goldfinger

@MisterGoldfinger007 #RayAngryOne 

Ticket

Sunday
February
24

TBA

Saturday
February
23
Friday
February
22

8pm (7pm Doors) Revive Music Presents:

BIRCKHEAD NYC ALBUM RELEASE CONCERT

Ticket

 

11pm Hamam Series Vol 7

DJ Afyonbando ft. Greg Paulus (Wolf + Lamb/ no regular play) + Ilhan Ersahin

Ticket

Thursday
February
21

8pmThe Ethnic Heritage Ensemble "Be Known" Concert & Record Release Party!

Ticket

 

10:30pm Celebrating New Music From Carrtoons, Natalia Ice & Itamar with Carrtoons, Itamar, Ivamae, Natalia Ice, & Devoye

Ticket

Wednesday
February
20

8pm "Explorations in Sound and Rhythm" ft Adrian Harpham, Fred Cash, Bruce Flowers, Marvin Sewell

Ticket

10:30pm New Vague City Presents: Modularis ft Tim Wheeler Ash, Guitar & FX, EL Freeko, Eurorack, KiNo, Vocals & Actions, Marla Turner, Voice & Drums Ticket

 

 

 

 

Subscribe to our mailing list